Rejestracja

606107057

Godziny otwarcia

Pon - Pt: 12.00 - 20.00

Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii.

Słowo „ajurweda” można przetłumaczyć jako wiedzę o życiu. Ajurweda to życiowa wiedza o uzdrawianiu, matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia, której istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Jest to system filozoficzny zajmujący się naturą, celem i sensem ludzkiego życia.

Ajurweda jest systemem holistycznej medycyny naturalnej. Zgodnie z ajurwedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie.

Ajurweda opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje przejawia się energia, zwana w sanskrycie praną. Prana jest siłą życiową przejawiającą się w pięciu żywiołach: przestrzeni, powietrzu, ogniu, wodzie i ziemi. W człowieku prana występuje pod postacią zróżnicowanej energii vaty, pitty i kaphy, które stanowią aktywne odzwierciedlenie wspomnianych pięciu żywiołów. Każdy z nas ma niepowtarzalną kombinację tych trzech energii, a zatracenie równowagi pomiędzy nimi może być przyczyną różnych dolegliwości.

Vata jest odpowiednikiem żywiołu przestrzeni i powietrza oraz biologiczną energią wszelkiego ruchu w ciele. Pitta jest energią ognia i ziemi, odpowiada za metabolizm. Kapha natomiast jest energią ziemi i wody, odpowiadającą za konstrukcję ciała. Te trzy doshe (typy ciała)- vata, pitta i kapha – są więc aktywnymi postaciami pięciu żywiołów. Kierują one wszystkimi funkcjami biologicznymi i psychicznymi ciała, ducha i świadomości (umysłu). Sterują naszymi pierwotnymi upodobaniami do niektórych smaków, pokarmów, warunków klimatycznych, gorąca i zimna, pewnych typów zachowań (bardziej lub mniej aktywnych, spontanicznych). To od nich też zależą cechy naszego charakteru, fizjologii i wyglądu zewnętrznego.

Ajurweda, starohinduska filozofia, pomaga przywrócić naturalną równowagę w organizmie.

Według ajurwedyjskiej filozofii dobre zdrowie można osiągnąć, dbając o ciało, stosując odpowiednią dietę, właściwie dobraną aktywność fizyczną a przy tym nie zapominając o potrzebach duszy. Ważne jest właściwe nastawienie do świata, pozbycie się kompleksów i czerpanie radości nawet z drobnych spraw.